Regulamin organizacyjny
Ośrodka Zastosowań Matematyki i Informatyki
na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii
Uniwersytetu Zielonogórskiego
Postanowienia ogólne
§ 1
- Ośrodek Zastosowań Matematyki i Informatyki, zwany dalej Ośrodkiem, jest jednostką organizacyjną Wydziału Matematyki, Informatyki i Ekonometrii, zwanego dalej Wydziałem, realizującą działalność badawczą, dydaktyczną i organizacyjną.
- Ośrodek prowadzi swoją działalność w oparciu o przepisy prawne zawarte w:
- ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 roku (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 572 z p. zm.),
- statucie Uniwersytetu Zielonogórskiego, zwanego dalej Uniwersytetem,
- niniejszym Regulaminie oraz innych wewnętrznych aktach prawnych obowiązujących w Uniwersytecie
§ 2
- Regulamin organizacyjny Ośrodka określa:
- cele działalności i zadania Ośrodka,
- strukturę organizacyjną Ośrodka,
- zadania i kompetencje kierownika Ośrodka,
- zasady organizacyjne działalności Ośrodka.
Cele działalności i zadania Ośrodka
§ 3
- Do celów działalności Ośrodka należy rozwijanie i popularyzacja metod matematycznych i informatycznych w modelowaniu i rozwiązywaniu zagadnień w obszarach nauk ścisłych, technicznych, społecznych i przyrodniczych.
- Do zadań Ośrodka należy nawiązywanie współpracy z pracownikami, studentami i doktorantami innych wydziałów Uniwersytetu oraz przedstawicielami instytucji publicznych, stowarzyszeń oraz podmiotów gospodarczych, związanej z:
- analizą zapotrzebowania na wiedzę pracowników Wydziału oraz ustalaniem oferty usług badawczych i edukacyjnych Wydziału,
- rozwiązywaniem wybranych problemów w oparciu o metody matematyczne
i informatyczne, - wykorzystaniem uzyskanych rozwiązań w praktyce.
- Ośrodek inicjuje i wspiera działalność Wydziału związaną z unowocześnianiem treści i technik oraz podnoszeniem jakości kształcenia matematycznego studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych Uniwersytetu na kierunkach, których programy kształcenia zawierają treści matematyczne.
Struktura i zasady organizacyjne działalności Ośrodka
§ 4
- Działalność Ośrodka organizuje jego kierownik powoływany przez rektora Uniwersytetu na wniosek dziekana Wydziału, spośród pracowników Wydziału posiadających co najmniej stopień naukowy doktora, na okres od 1 października pierwszego roku kadencji organów kolegialnych Uniwersytetu do 30 września ostatniego roku kadencji tych organów.
- W terminie do 30 września każdego roku kierownik przedstawia dziekanowi sprawozdanie z działalności Ośrodka w roku akademickim oraz program działalności Ośrodka w następnym roku akademickim. Dziekan przedstawia sprawozdanie i program do zaopiniowania przez radę wydziału.
- Ośrodek prowadzi swą działalność w ramach zespołów naukowo-badawczych i dydaktycznych, tworzonych okresowo do wykonywania usług na rzecz podmiotów zewnętrznych, bądź rozwiązywania określonych problemów naukowo-badawczych lub dydaktycznych.
- Zespoły naukowo-badawcze tworzone są przez kierownika Ośrodka w porozumieniu z dziekanem Wydziału. W skład tych zespołów wchodzą pracownicy, studenci i doktoranci wszystkich wydziałów Uniwersytetu oraz pracownicy podmiotów zewnętrznych, zainteresowani pracą w zespole.
- Zespoły naukowo-badawcze realizują cele działalności Ośrodka określone w § 3 ust. 1 i 2.
- Zespoły dydaktyczne tworzone są przez dziekana Wydziału, w porozumieniu z kierownikiem Ośrodka. W skład tych zespołów wchodzą pracownicy Wydziału prowadzący zajęcia z dziedziny nauk matematycznych na innych wydziałach Uniwersytetu, odpowiednio w obszarach kształcenia w zakresie nauk:
- ścisłych i technicznych,
- przyrodniczych i medycznych,
- społecznych i humanistycznych.
- Zespoły dydaktyczne realizują cele działalności Ośrodka określone w § 3 ust. 1, 2 lit. a) i ust. 3, w szczególności:
- analizują programy kształcenia na innych wydziałach pod kątem kształcenia matematyczno-informatycznego, z uwzględnieniem Krajowych Ram Kwalifikacji dla Szkolnictwa Wyższego,
- doskonalą programy i metody kształcenia matematycznego na innych wydziałach.
- W Ośrodku mogą być również tworzone zespoły dydaktyczne, których zadaniem jest współpraca z placówkami systemu oświaty w zakresie kształcenia matematycznego i popularyzacji nauk ścisłych lub przygotowanie programów kształcenia i prowadzenie studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń.
- W pracach zespołów dydaktycznych mogą brać udział wszyscy pracownicy Wydziału, pracownicy innych wydziałów Uniwersytetu, pracownicy placówek systemu oświaty oraz innych podmiotów zewnętrznych zaangażowanych w prowadzenie studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń.
- Podstawowymi formami działalności zespołów są organizowane przez kierownika Ośrodka
- seminaria tematyczne,
- warsztaty w laboratoriach komputerowych,
- publikacje i sesje na platformie internetowej.
- Źródłem finansowania działalności zespołów naukowo-badawczych są środki na naukę pozyskiwane z budżetu państwa, środki z funduszy europejskich, darowizn oraz zleceń.
- Źródłem finansowania działalności zespołów dydaktycznych są środki na kształcenie i popularyzację nauki pozyskiwane z budżetu państwa, funduszy europejskich, darowizn, zleceń oraz opłat za usługi edukacyjne.
Dni Modelowania Matematycznego
§ 5
- W ramach swojej działalności Ośrodek organizuje i prowadzi seminaria modelowania matematycznego dla studentów i doktorantów Uniwersytetu. Zgłoszenia uczestnictwa w seminariach i propozycje tematyki przyjmuje kierownik Ośrodka.
- Programy seminariów modelowania matematycznego ustalane są przez kierownika Ośrodka w oparciu o problemy badawcze zgłaszane przez studentów i doktorantów w porozumieniu z ich opiekunami.
- Podsumowaniem rocznej działalności seminariów modelowania matematycznego są organizowane przez Ośrodek Dni Modelowania Matematycznego, w ramach których promowane będą najciekawsze osiągnięcia studentów i doktorantów oraz formułowane nowe problemy badawcze.
- Na wniosek studenta lub doktoranta, kierownik Ośrodka potwierdza jego udział w seminariach oraz osiągnięcia w pracach badawczych Ośrodka.
Postanowienia końcowe
§ 6
- Ośrodek prowadzi działalność w pomieszczeniach Wydziału i korzysta z jego infrastruktury.
- Ośrodek posiada w ramach systemu informatycznego Wydziału platformę internetową obsługiwaną przez Zespół Techniczny, a monitorowaną przez kierownika Ośrodka.
§ 7
- Dziekan Wydziału może wnioskować do rektora o obniżenie kierownikowi Ośrodka jego rocznego pensum dydaktycznego w związku z realizacją zadań Ośrodka.
- Dziekan Wydziału w uzgodnieniu z kierownikiem Ośrodka może wnioskować do rektora o zaliczenie pracownikom Wydziału części zadań dydaktycznych, realizowanych przez nich w ramach działalności w Ośrodku, do ich pensum dydaktycznego.