Chałupnicza analiza danych to cykl spotkań, w których może wziąć każdy zainteresowany szeroko pojmowaną analizą danych ściśle powiązaną z jej praktycznym zastosowaniem, ukierunkowaną na wykorzystanie dostępnych narzędzi informatycznych.
Zasadnicze ramy tego seminarium to:
- Nie powinno się na nim przedstawiać żadnych skomplikowanych teorii. Jednak omówienie jakiegoś twierdzenia poprzez wskazanie jego implikacji praktycznych (być może tylko domniemanych) mile widziane. Także dyskusje o charakterze filozoficznym, poszerzające światopogląd powinny są dopuszczane, jako swoista droga na skróty.
- Nacisk jest kładziony na konkretne zagadnienia, analizę przypadków; np. jeżeli ktoś zwrócił się do Ciebie o pomoc w sprawie obróbki danych, a Ty uznajesz, że rzecz może być interesująca dla ogółu, to przyprowadź ktosia na seminarium i niech opowie, co chciałby uzyskać.
- W ramach seminarium powinnimy dzielić się wiedzą o znanych nam narzędziach do obróbki danych: programach, pakietach. Demonstrować przykłady ich użycia.
- Atmosfera seminarium powinna być nieformalna. Nie chodzi w żadnym razie o wykłady, ale o żywą wymianę zdań, spór, zaspokojenie ciekawości. Chodzi raczej o wyzwolenie zainteresowania, które wyniesione zostanie poza seminarium. Spotkajmy się nawet wtedy, a nawet przede wszystkim wtedy, gdy nie ma wyznaczonego prelegenta i pogadajmy!
Zaproszenia na kolejne spotkania: