23 października 2015 roku na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii UZ zakończyła się pierwsza edycja Szkoły Modelowania Matematycznego obejmująca praktyczne warsztaty organizowane przez Ośrodek Zastosowań Matematyki i Informatyki dla studentów WMIE.
Celem szkoły było pokazanie rosnącej roli matematyki w procesie modelowania i rozwiązywania współczesnych, rzeczywistych problemów pojawiających się w różnych aspektach życia gospodarczego, jak energetyka, budownictwo, bankowość i finanse czy produkcja inteligentnych systemów transportowych. Wszyscy uczestnicy warsztatów (28 studentów z kierunków inżynieria danych, matematyka oraz informatyka i ekonometria) zostali podzieleni na 4 grupy, z których każda, pod kierownictwem opiekuna (instruktora reprezentującego przemysł), pracowała nad innym problemem. W tegorocznej edycji studenci zastanawiali się:
- jak optymalnie modelować wzrost pianek poliuretanowych w dowolnej domenie (Instytut ITWM Kaiserslautern, Niemcy),
- jak szacować ryzyko operacyjne banku (firma Crisil Global Research&Analytics),
- jak identyfikować czas dojazdu i pracy maszyny rolniczej oraz jak obliczać pole powierzchni uprawnej na podstawie danych z systemu GPS (firma Hertz Systems Ltd.),
- jak regulować popyt na energię elektryczną poprzez losowe modelowanie pracy urządzeń elektrycznych (Instytut Inżynierii Elektrycznej UZ).
Praca w zespołach nad postawionymi problemami trwała 4 dni. Ostatniego dnia szkoły odbyła się uroczysta prezentacja studenckich rozwiązań połączona z ich analizą oraz komentarzem ze strony przedstawicieli przemysłu. Aktywny udział w zajęciach pozwolił studentom zobaczyć jak w praktyce można zastosować metody i narzędzia matematyczne oraz jak wyglądają kolejne etapy realizacji projektów – od postawienia problemu, poprzez proces jego modelowania, aż do prezentacji rozwiązania. Bardzo istotnym doświadczeniem była praca grupowa i wynikająca z tego nauka planowania oraz podziału obowiązków i zadań pośród wszystkich członków studenckiego zespołu.
Organizatorzy, oprócz intensywnej pracy nad problemami, zapewnili uczestnikom moc dodatkowych wrażeń. Mieli oni możliwość wysłuchania cyklu wykładów:
- Transport elektryczny – wyzwania czy możliwości, dr hab. Robert Smoleński, WIEA, Instytut Inżynierii Elektrycznej,
- Mathematical modeling and simulation of complex fluids for industrial applications, dr Dariusz Niedziela, Instytut Matematyki Przemysłowej w Kaiserslautern (Niemcy).
Obaj prelegenci są cenionymi naukowcami, którzy w swoich badaniach naukowych oraz realizowanych projektach przemysłowych wykorzystują z sukcesami metody i narzędzia modelowania matematycznego. Dodatkową atrakcją był bankiet zorganizowany w Winnym Dworku w Górzykowie. Tak oryginalnie zaplanowana kolacja gwarantowała przyjemne spędzenie wieczoru, ale też dała możliwość nawiązania bliższych znajomości i kontaktów oraz wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami szkoły.
Udział w Szkole Modelowania Matematycznego dla każdego uczestnika stanowił doskonałe uzupełnienie studenckiej edukacji na naszym Wydziale. Zdobyta w ten sposób wiedza i doświadczenie z pewnością zaprocentują w przyszłości. Mam nadzieję, że będzie to również impuls do rozwoju zastosowań matematyki na UZ, jak również do nawiązywania ściślejszej współpracy z firmami i instytucjami z Zielonej Góry i okolic.
dr Maciej Niedziela